Kilka wskazówek jak powiększyć pomieszczenie
7 sposobów by optycznie powiększyć pokój
Jeśli jesteś posiadaczem małego pokoju z pewnością nie raz chodziły Ci po głowie pytania: jak to wszystko poustawiać, żeby było wygodnie? Jak to zrobić, żeby małe pomieszczenie sprawiało wrażenie większego? Co zrobić, żeby mały pokój wyglądał stylowo? Na te pytania na szczęście jest wiele dobrych odpowiedzi. Wcale nie musisz rezygnować z marzeń o pięknej, funkcjonalnej przestrzeni. Nie tylko wielkie rezydencje są wygodne i eleganckie. Poznaj kilka trików, które pomogą Ci jak najlepiej zaplanować małą przestrzeń pokoju.
Zmierz swoją przestrzeń
Zdecydowanie dobre zmierzenie pokoju to podstawa. Nie chodzi tu tylko o szerokość i długość, choć te wymiary oczywiście też trzeba znać. Zmierz także wysokość pomieszczenia i odstępy między ścianą a oknem, a także drzwiami. Zwróć także uwagę na kierunek otwarcia drzwi. Pamiętaj, że minimalna odległość, która zapewnia swobodne przejście to 60 cm. Najlepiej aby w przejściach nie stała kanapa, czy stolik kawowy. Codzienne omijanie mebli może być irytujące. Poznanie rzeczywistych wymiarów pomoże Ci uniknąć błędów podczas wybierania mebli dla siebie. Cóż z tego, że dany mebel skradł Ci serce, jeśli po prostu nie zmieści się w Twoim domu. Kolejna kwestia to transport mebli - sprawdź wymiar ościeżnicy, klatki schodowej, czy windy, tak aby dało się wnieść mebel do pomieszczenia.
Dywany stworzą strefy
Dywan, który swoim stylem będzie pasował do reszty, ożywi i zorganizuje przestrzeń. Wybierz dywan, który nie będzie zajmował całej szerokości pomieszczenia. Dobrze, jeśli przy ścianie będzie wolna przestrzeń - nada to wrażanie głębi. Z drugiej strony nie wybieraj dywanu wielkości wycieraczki. Optymalny wymiar to 2,5 x 3m - w większości przypadków spełni swoją rolę. Sofa i stolik kawowy ustawione na dywanie dadzą wrażanie dobrze zorganizowanej strefy wypoczynku. W miejscu, w którym chcesz stworzyć kącik do pracy również możesz położyć dywan. Pomoże on zdefiniować przestrzeń, a także może być stylowym akcentem we wnętrzu, jeśli zdecydujesz się na wzorzyste lub kolorowe wykończenie. Spróbuj znaleźć dla swojego wnętrza motyw, który powtórzy się również na tapicerce czy w dodatkach wnętrzarskich.
Sofa, która stoi w dobrym miejscu
W małym salonie to właśnie sofa jest największym meblem. Jeśli masz zmierzony salon, już wiesz, czy dany mebel się zmieści. Druga sprawa - jak go ustawić? W przypadku długiego pokoju sofa powinna stać przy dłuższej ścianie najlepiej lekko odsunięta, aby dać wrażenie głębi i przestrzeni. Stolik kawowy ustaw przed sofą. Wygodnie będzie, jeśli odsuniesz go o 45 cm od kanapy. To, jaki będzie kształt stolika, zależy tylko od Ciebie. Ciekawym rozwiązaniem jest rozkładany stolik lub połączenie dwóch: mniejszego i większego, które można razem zsunąć. Dobrze sprawdzą się też stoliki z dodatkowymi półkami. Najlepiej, jeśli sofa jest naprzeciwko głównego punktu widokowego w pokoju, czyli telewizora, kominka lub okna.
Meble o wielu zastosowaniach / wielofunkcyjne meble do zadań specjalnych
Trzeba być dość sprytnym, żeby niewielki pokój zaspokajał wszystkie potrzeby. Świetnym rozwiązaniem na małej przestrzeni są meble ze schowkami lub rozkładane meble. Dobrze sprawdzą się stoliki, pod którymi możesz odłożyć drobiazgi lub siedziska-schowki takie jak pufy. W przypadku sypialni zdecyduj się na łóżko z pojemnikiem na pościel lub zagłówkiem, który ma skrytki. Wykorzystaj też maksymalnie wnętrze szafy i komody dzięki ozdobnym pudełkom czy dodatkowym uchwytom, które można zamocować od wewnętrznej strony drzwi.
Wykorzystaj pion
Małe pomieszczenie będzie wydawało się większe, jeśli zawiesisz długie zasłony zamocowane u samego sufitu. Podobny efekt uzyskasz ustawiając przy ścianie wysoki regał czy szafę. W przypadku mebli zachowaj wolną przestrzeń około 30 cm między sufitem a ostatnią półką - doda to otwartości przemieszczeniu.
Ogranicz widoczne przedmioty i grupuj je
Tutaj warto przypomnieć zasadę, która często sprawdza się w aranżowaniu wnętrz: mniej znaczy więcej. Nie stawiaj zbyt wielu rzeczy na widoku, a w szczególności pochowaj książki. Zbyt wiele rzeczy poukładanych w różnych miejscach daje wrażenie bałaganu i zagraconej przestrzeni. Lepiej, aby na niektórych półkach były puste miejsca, ponieważ da to wrażenie, że jest jeszcze dodatkowa przestrzeń do zagospodarowania. Żeby Twoje ozdoby czy pamiątki dobrze prezentowały się na półkach, grupuj rzeczy. Najlepiej sprawdzają się kompozycje złożone z nieparzystej ilości elementów np. 3 lub 5 elementów o różnej wielkości i kształcie. Takie kompozycje dodają stylu i charakteru wnętrzom. Nie obawiaj się pustej ściany albo dużego obrazu - wbrew pozorom działają na korzyść małego wnętrza.
Kolory i światło w małym wnętrzu
To prawda, że jasne kolory optycznie powiększają. Najprostszą metodą na to, żeby mały pokój wydawał się większy, jest wybranie jasnych kolorów ścian. To samo dotyczy zasłon, które, jak już wiesz, warto zawiesić jak najwyżej. Jaśniejsze wnętrza można także uzyskać przez sprytne zagranie światłem - lustro powieszone naprzeciw okna dodatkowo odbije przyjemne naturalne światło. W małym pokoju sprawdzą się też kinkiety, dzięki którym nie ma potrzeby stawiania lamp na podłodze.
Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w organizacji swojej przestrzeni. Pamiętaj, że nawet niewielki pokój możne być funkcjonalny i stylowy.