Wysokość blatu w kuchni - na jakiej wysokości?
Jesteś w trakcie urządzania swojej kuchni? Być może wybierasz teraz kolory szafek kuchennych. Zastanawia Cię jednak na jakiej wysokości zamontować blat kuchenny, tak aby podczas przygotowywania posiłków był wygodny i ułatwiał pracę? W dzisiejszym wpisie postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości, a tym samym sprawić, że będziesz w swojej kuchni czuć się zadowolona i spełniona.
Jaka jest optymalna wysokość blatu kuchennego?
Dlaczego odpowiednie wymiary blatu kuchennego są takie ważne? Szerokość, wysokość i głębokość blatu kuchennego ma bezpośredni wpływ na to, jak będzie przebiegać Twoja praca w kuchni. Dotyczy to zwłaszcza prac podczas przyrządzania posiłków. Mówiąc krócej: wymiary blatu w bezpośredni sposób wpływać będą na komfort pracy w kuchni.
Poniżej przedstawimy Ci kilka wskazówek odnośnie tego, jakie wymiary powinien mieć funkcjonalny blat kuchenny. Warto je oczywiście dostosować do własnych potrzeb i wzrostu domowników.
Zobacz wszystkie meble kuchenne >>
Standardowa wysokość blatu kuchennego
Kuchenny blat jest jednym z najważniejszych elementów w każdej kuchni. To na nim stawiamy wszystkie potrzebne naczynia podczas przygotowywania posiłków. Na nim kroimy, ugniatamy ciasto, obieramy warzywa, przygotowujemy śniadanie, obiad i kolację. Wykonujemy więc na nim większość kulinarnych czynności. Nie jest więc niczym dziwnym, że blat kuchenny musi być funkcjonalny.
Najczęściej i najbardziej standardowo, blat roboczy umieszczany jest 85-86 cm od podłogi. Taka wysokość blatu w kuchni jest dostosowana do osób niższych, albo inaczej mówiąc, osób o średnim wzroście, mierzących około 165 cm wzrostu. Podana wysokość (85-86 cm od podłogi) zależna jest głównie od wymiarów dolnych szafek, których wysokość wynosi około 72 cm. Osobom wyższym, nieprzekraczającym 180 cm wzrostu, proponuje się blat na wysokości od 86 cm do 90 cm. Firmy produkujące i zajmujące się montażem mebli kuchennych biorą taki wymiar za standard dla osób wysokich.
Te, powyżej przedstawione normy, dotyczące wysokości blatu kuchennego, nie wyrażają jednak potrzeb wszystkich ludzi. Dlaczego? Bo to, co jest dla jednych wygodne, dla innych już takie nie będzie.
Prace w kuchni na stojąco
Musimy wspomnieć również o tym, że nie wszystkie prace kuchenne wykonuje się wygodnie na tej samej wysokości. Niektóre z czynności dobrze wykonuje się tylko i wyłącznie na siedząco. Większość z kuchennych czynności najlepiej wykonywać jednak na stojąco. Do tych prac kuchennych, wykonywanych na stojąco, należą na pewno mycie naczyń, krojenie i siekanie oraz obieranie warzyw czy owoców. Ugniatanie ciasta i wałkowanie wygodnie jest wykonywać na nieco niższym poziomie (75-80 cm). Jeśli chodzi natomiast o mieszanie, to wygodnie będzie nam się to robić na wysokości 88-90 cm. Nikt z nas, urządzając swoją kuchnię, nie zdecyduje się na wykonanie blatu roboczego na różnych wysokościach. Takie rozwiązanie nie wyglądałoby spójnie i atrakcyjnie. Dlatego właśnie te wszystkie wymiary warto uśrednić i wziąć pod uwagę te prace, które wykonujemy w kuchni najczęściej.
Idealna wysokość blatu w kuchni
Istnieje pewna metoda na ustalenie idealnej wysokości, na której ma znaleźć się blat. Zależy nam przecież na tym, aby blat spełniał w kuchni najbardziej komfortowe warunki i był dostosowany do wzrostu użytkowników.
Aby ustalić jego idealną wysokość, wystarczy stanąć przy szafkach kuchennych i zgiąć rękę w łokciu. Od wysokości, na jakiej znajduje się łokieć, należy odjąć 10-15 cm. Wynik, który otrzymamy powinien odzwierciedlić odpowiednią dla nas wysokość, na jakiej powinniśmy umiejscowić blat.
Zobacz kolekcje mebli kuchennych dostępnych w naszej ofercie >>
Blat dostosowany do Ciebie i Twoich potrzeb
Jeśli chodzi o ostateczną wysokość blatu w kuchni, to nie zamartwiaj się tym zbytnio. Producenci oraz firmy wykonujące meble kuchenne oferują zarówno standardowe wysokości blatów kuchennych, jak również takie, dostosowane do indywidualnych potrzeb Klientów.
Lada kuchenna - na jakiej wysokości?
Coraz częściej w naszych kuchniach goszczą lady, nazywane również półwyspami kuchennymi. Oddzielają one najczęściej od siebie otwartą część mieszkania lub domu. zazwyczaj jest to kuchnia, salon i jadalnia. Przy ladach pięknie i funkcjonalnie prezentują się zawsze hokery, a więc krzesła na wysokich nogach. Zazwyczaj umieszcza się je po jednej ze stron półwyspu kuchennego. Z drugiej strony takiej możliwości zazwyczaj nie ma, gdyż pod blatem mieszczą się szafki kuchenne.
Lada może służyć nie tylko do spożywania posiłków, ale również ich przyrządzania. Stąd pojawia się właśnie pytanie: na jakiej wysokości powinien znajdować się blat lady, aby dobrze służyć tym dwóm funkcjom?
Stojąc przed dylematem "na jakiej wysokości umieścić blat lady czy wyspy kuchennej", nie trać głowy. Podpowiadamy, że blat wyspy czy lady powinien być na takiej wysokości, na jakiej jest Ci wygodnie na stojąco. Przy ladzie dobrze się np. kroi i sieka. Hokery są natomiast często wyposażone w regulację wysokości, która umożliwi dostosowanie wysokości ich siedziska do wysokości blatu.
Stół - jaką powinien mieć wysokość?
Zdarza się, że w kuchni znajduje się też typowy stół. Z uwagi na to, że to przy nim jemy obiad i pozostałe posiłki, towarzyszą mu krzesła. Nasza podpowiedź: optymalna wysokość blatu stołu powinna być więc dostosowana do wysokości krzeseł. Przy stole będziemy bowiem siedzieć i spożywać posiłki, rzadziej przygotowywać jedzenie.